Nyheder


 


12.08.2017  Skue DCK, Hvidsten Kro, DK

Dommer: Hans Iver Staugaard, DK

Mellemklasse Tæve: Excellent, BIR & BIS
Uglebjerg Paprika
 

 

  

 

         


 

 

05.08.-06.08. 2017  National Udstilling DKK Kreds 3, Odense, DK

Dommer: Colette Muldoon

 

Åben Klasse Han: Excellent, CK 2

Uglebjerg Picasso

 

Juniorklasse Tæve: Excellent,CK 1,BTK 2, Cert. & H.C.A. Junior Vinder 2017

Uglebjerg Paprika


 



29.01.2017 DCK Udstilling Gørlevhallen
Dommer: Stella Clark

Championklasse Han: Excellent,CK 1, BHK 2 & Klubcertifikat
DKCH Uglebjerg Superhandy Manny


Juniorklasse Tæve: Excellent, CK 1, Res.Cert., Juniorklubcertifikat & Juniorklub Championat


Åben Klasse Tæve: Excellent, CK 1, Certifikat & Championat

Uglebjerg Petrine


Opdrætsklasse: Hæderspræmie, Ærespræmie & Bedste Opdrætsklasse
 



29.01.2017 DCK Udstilling Gørlevhallen
Dommer: Dina Korna
 

Championklasse Han: Excellent, CK 2 & BHK 4
DKCH Uglebjerg Superhandy Manny
 

Juniorklasse Tæve: Excellent, CK 1, BTK 4, RES. Cert., & Juniorklubcertifikat
Uglebjerg Paprika
 

Åben Klasse Tæve: Excellent, CK 2
Uglebjerg Petrine


Opdrætsklasse: Hæderspræmie, Ærespræmie & Bedste Opdrætsklasse
 



27.11.2016 DCK Udstilling, Spentrup

Dommer: Erling Kjær Pedersen, DK

Åben Klasse Tæve: Excellent, CK 1, BTK 3 & Cert.
Uglebjerg Petrine

Championklasse Tæve: Excellent, CK 1, BTK 1 & BIM

DKCH DKV11 Uglebjerg Special Guest Star


Opdrætsklasse: Hæderspris, Ærespræmie & Bedste Opdrætsklasse
 



20.08.2016 National Udstilling DKK, Vamdrup
Dommer: Gert Christensen, DK


Hvalpe Klasse Tæve: SL 1 & BIR Hvalp
Uglebjerg Paprika

Åben klasse Han: Excellent, CK1, BHK 1, Cert., & BIR
Uglebjerg Picasso
 



11.06.2016 INT. Udstilling DKK, Vejen
Dommer: Marianne Birte Baden, DK

Baby klasse Tæve: SL 1 & BIR Baby
Uglebjerg Paprika

Championklasse Han: Excellent, CK 1, BHK 1, CACIB & BIM
Uglebjerg Superhandy Manny
 



ÅRETS COLLIE nr. 4 DCK
DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 KLBCH Uglebjerg Berlusconi Blue

 



30.01.2016 DCK Udstilling, Køge
Dommer: Kresten Scheel, DK


Mellemklasse Han: Excellent, CK 1, Unghundecert., & Res. Cert.
Uglebjerg Picasso


Championklasse Han: Excellent, CK 1, BHK 1, BIR & BIS
DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 KLBCH Uglebjerg Berlusconi Blue


Mellemklasse Tæve: Excellent, CK 1, BTK 3, Unghundecert., & Cert.
Uglebjerg Petrine



Opdrætsklasse: Hæderspræmie, Ærespræmie & Bedste Opdrætsklasse
 



31.10.2015 Int. Udstilling DKK, Herning
Dommer: Hans-Joachim Dux


Åben Klasse Han: Excellent,CK 1,BHK 1,Cert.,CACIB, BIM & CHAMPIONAT

Uglebjerg Superhandy Manny
 



21.06.2015 INT.Udstilling DKK, Vejen
Dommer: Olga Dolejsova




Junior klasse Han: Excellent, CK 1, Cert., BIM & Qualified for Crufts 2016
Uglebjerg Picasso
 



Junior Klasse Tæve: Excellent, CK, BTK 4 & Qualified for Crufts 2016
Uglebjerg Petrine
 



30.05.2015 DCK Udstilling , Køge

Dommer: J. N. Geddes, GB

Åben Klasse Han: Excellent, CK 1, Res.Cert. & BHK4
Uglebjerg Superhandy Manny
 

      
 



26.04.2015 Int. Udstilling DKK, Roskilde
Dommer: S. E. Løvenkjær, DK

Championklasse Han: Excellent,CK 2,BHK2 & Res.CACIB
DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 KLBCH Uglebjerg Berlusconi Blue

Juniorklasse Tæve: Excellent 1
Uglebjerg Petrine
 


 

08.02.2015 DCK Udstilling, Voldum
Dommer: Tomas Rohlin, DK
 

Championklasse Han: Excellent, CK 1, BHK 1 & BIM
DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 KLBCH Uglebjerg Berlusconi Blue


Åben Klasse Han: Excellent,CK 1, BHK 3 & Res. Cert.

Uglebjerg Superhandy Manny


Hvalpe Klasse Tæve: SL 1 & Bedste Hvalp

Uglebjerg Petrine
 




08.02. 2015 DCK Udstilling, Voldum
Dommer: Eva Eriksson, SE

Championklasse Han: Excellent, CK 2 & BHK 2
DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 KLBCH
Uglebjerg Berlusconi Blue

Åben Klasse Han: Excellent, CK 1, Cert., & BHK 4
Uglebjerg Superhandy Manny

Hvalpe Klasse Tæve: SL 1
Uglebjerg Petrine

 


 

07.02.2015 INT. Udstilling DKK, Fredericia
Dommer: Arne Foss, NO
 

Championklasse Han: Excellent, CK 1, BHK 1, CACIB & BIR
DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 KLBCH Uglebjerg Berlusconi Blue

Åben Klasse Han: Excellent 2
Uglebjerg Superhandy Manny


Hvalpe Klasse Tæve: SL 1 & BIR Hvalp

Uglebjerg Petrine

 


 

02.11.2014 INT. Udstilling DKK, Herning
Dommer: Hanne Laine Jensen, DK


 Baby klasse Tæve: SL 1 & BIR Baby
Uglebjerg Petrine
 

Championklasse Han: Excellent,CK 2, BHK2 & Res. CACIB
DKCH Uglebjerg Spaceboy
 


 

01.11.2014 INT. Udstilling DKK, Herning
Dommer: Edy Dykstra-Blum, USA

 
Åben Klasse Han: Excellent,CK 2, Cert.,BHK2 & CHAMPIONAT
Uglebjerg Spaceboy
 




12.10.2014 DCK Udstilling, Års

Dommer: John J. Walsh, Irland
 

Baby klasse Tæve: SL 1 & BIR Baby
Uglebjerg Petrine
 

Opdrætsklasse: Hæderspræmie & Ærespræmie
 




23.08.2014 National Udstilling DKK, Aarhus
Dommer: Kim Vigsø Nielsen, DK

Championklasse Han: Excellent, CK1, BHK1 & BIR

DKCH Uglebjerg Berlusconi Blue

 
Åben Klasse Han: Excellent, CK1, Cert., & BHK3
Uglebjerg Playboy In Black
 

Championklasse Tæve: Excellent,CK1 & BTK 3
DKCH Uglebjerg Special Guest Star
 


 

23.08.2014 Udstilling i Finland: Cert., Uglebjerg Pride And Glory, Ejer: Pia Elomaa
 



09.02.2014 INT. Udstilling DKK, Fredericia
Dommer: Per Kr. Andersen,No
 

Åben Klasse Han: Excellent, CK 1, BHK 1, Cert., CACIB & BIR
Uglebjerg Spaceboy
 

Championklasse Han: Excellent, CK 1, BHK 2 & Res. CACIB
DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 KLBCH Uglebjerg Berlusconi Blue
 



ÅRETS COLLIE NR. 1 DCK 2013
DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 KLBCH Uglebjerg Berlusconi Blue

ÅRETS COLLIE NR. 3 DCK 2013

DKCH Uglebjerg Butterfly In Blue
Ejer: Anne Mette Klok


 

03.11.2013 INT.Udstilling DKK,Herning
Dommer: A. M Beenen- Sluyters, Belgien

Åben klasse Han: Excellent, CK 1, Cert. & BHK 3

Uglebjerg Spaceboy

Championklasse Han: Excellent, CK 2, BHK 2 & Res.CACIB

DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 KLBCH Uglebjerg Berlusconi Blue
 


 

02.11 2013 INT.Udstilling DKK, Herning
Dommer: Carole A Smedley, GB
 

Mellemklasse Han: Excellent, CK 1, Cert., BHK 2 & Res. CACIB
Uglebjerg Superhandy Manny
 

Championklasse Han: Excellent, CK 1, BHK 1, CACIB & BIR
DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 KLBCH Uglebjerg Berlusconi Blue
 


 

13.10.2013 DCK Udstilling, Års
Dommer: Jasna Kovacevic, Kroatien
 

Mellemklasse Han: Excellent,CK 1
Uglebjerg Superhandy Manny
 

Championklasse Han: Excellent, CK 1 & BHK 2
DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 KLBCH Uglebjerg Berlusconi Blue
 


 

22.09.2013 INT.Udstilling DKK, Ballerup
Dommer: Ole Staunskjær, DK
 

Championklasse Han: Excellent, CK 2, BHK 2 & Res. CACIB
DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 KLBCH Uglebjerg Berlusconi Blue
 

Championklasse Tæve: Excellent, CK 3
DKCH Uglebjerg Beginners Luck
 


 

31.08.2013 DCK Udstilling, Nyborg
Dommer: Morten Matthes, DK
 

Hvalpeklasse Han: SL 1 & Bedste Hvalp
Uglebjerg Peter Pan
 

Mellemklasse Han: Excellent, CK 2, BHK4 & Res.Cert.
Uglebjerg Playboy In Black
 

Championklasse Han: Excellent, CK 1, BHK 1, BIR & BEST IN SHOW
DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 KLBCH Uglebjerg Berlusconi Blue
 


 

*21.02.2004   + 05.08.2013
KBHV05 DKJUBV07 DKCH Uglebjerg Stella Nova Blue
 




03.07.2013 Velkommen til SI-Si ’s Driftin Lamborghini ( Ludwig)
(GBCH Demelewis Dark Moon Driftin Over Corydon & DKCH SI-Si’s Prima La Perla)


 


 

26.05.2013 DCK Udstilling, Hårlev
Dommer: Nick J. Smith, GB
 

Juniorklasse Han: Excellent 1
Uglebjerg Playboy In Black
 

Championklasse Han: Excellent
DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 KLBCH Uglebjerg Berlusconi Blue
 

Championklasse Tæve: Excellent, CK, 1, BTK4 & Klubcert.
DKCH DKV11 Uglebjerg Special Guest Star
 

Opdrætsklasse: Ærespræmie & Bedste Opdrætsklasse
 


 

25.05.2013 DCK Udstilling, Hårlev
Dommer: Paula Heikkinen- Lehkonen, Finland
 

Juniorklasse Han: Excellent, 1 & CK
Uglebjerg Playboy in Black
 

Championklasse Han: Excellent, CK & BHK3
DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 KLBCH Uglebjerg Berlusconi Blue
 

Championklasse Tæve: Excellent,CK, 2
DKCH DKV11 Uglebjerg Special Guest Star
 

Opdrætsklasse: Ærespræmie & Bedste Opdrætsklasse
 



18.05.2013 National Udstilling DKK Kreds 3, Svendborg

Dommer: Charlotte Høier,DK  & Gruppedommer: Annette Bystrup, DK

 
Baby Klasse Tæve: SL, BIR BABY & BIS 4 BABY
Uglebjerg Philosophy In Blue


Mellemklasse Han: Excellent 1

Uglebjerg Spaceboy

 
Championklasse Han: Excellent,CK1, BHK1, BIR & BIG 3

DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 KLBCH Uglebjerg Berlusconi Blue


 



05.05.2013 Int. Udstilling DKK, Hillerød



NY DANSK CHAMPION

 Uglebjerg Butterfly In Blue

 Ejer: Anne Mette Klok
 



02.03.2013 DCK Udstilling, Voldum
Dommer: Annette Bystrup, DK

 
Juniorklasse Han : Excellent, CK 1
Uglebjerg Superhandy Manny


Championklasse Han : Excellent, CK 1, BHK 1, BIR & BEST IN SHOW
DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 KLBCH Uglebjerg Berlusconi Blue


 

Championklasse Tæve : Excellent, CK 2 & BTK 2
Uglebjerg Beginners Luck
 

Opdrætsklasse : Hæderspræmie, Ærespræmie & Bedste Opdrætsklasse
 



10.02.2013 INT.Udstilling DKK, Fredericia
Dommer: Birte Scheel, DK


Juniorklasse Han: Excellent 2 & CK
Uglebjerg Playboy In Black
 

Juniorklasse tæve: Excellent 1, CK & BTK 3
Uglebjerg Pandora in Blue


Championklasse Han: Excellent 1, CK, BHK1, CACIB, BIR & BIG 4
DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 KLBCH Uglebjerg Berlusconi Blue
 



ÅRETS COLLIE NR. 1 - 2012 DCK

DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 KLBCH Uglebjerg Berlusconi Blue
 


   
ÅRETS COLLIE NR. 3 - 2012 DCK

DKCH Uglebjerg Beginners Luck
 



Ny titel: Klubchampion

DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 Uglebjerg Berlusconi Blue
 


*15.06.2005 +06.12.2012
Jerosés Icebreaker



24.11.2012 DCK Udstilling, Nyborg
Dommer: Beata Petkevica, Letland


Hvalpeklasse Han: SL 1, BIR & BIS Hvalp
Uglebjerg Playboy In Black


Hvalpeklasse Tæve: SL 2
Uglebjerg Pandora In Blue


Championklasse Han: Excellent, CK 3 & BHK 3
DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 Uglebjerg Berlusconi Blue

 



04.11.2012 INT.Udstilling DKK, Herning

Dommer: Knut Sigurd Wilberg, GB


Hvalpeklasse Han: SL 1 Bedste Hanhvalp
Uglebjerg Playboy In Black


Hvalpeklasse Tæve: SL 1 & BIR Hvalp

Uglebjerg Pandora In Blue


Championklasse Han: Excellent,CK 4 & BHK 4
DKCH DKV10 DKKV11 DKV12 DKKV12 Uglebjerg Berlusconi Blue
 



03.11.2012 INT.Udstilling DKK, Herning
Dommer: Rodi Hübenthal, SE


Hvalpeklasse Han: SL 1 Bedste Hanhvalp
Uglebjerg Playboy In Black


Hvalpeklasse Tæve; SL 1 & BIR Hvalp
Uglebjerg Pandora In Blue


Championklasse Han: Excellent, CK 1, BHK 1, CACIB, BIR, DANSK VINDER 2012 & DKK- RACEVINDER 2012
DKCH DKV10 DKKV11 Uglebjerg Berlusconi Blue
 



14.10.2012 DCK Udstilling, Års

Dommer: Michaela Rukopf, Tyskland

Hvalpeklasse Han: SL 3
Uglebjerg Playboy In Black

Championklasse Han: Excellent, CK 2 & BHK 3
DKCH DKV10 DKKV11 Uglebjerg Berlusconi Blue

 



16.09.2012 INT.Udstilling DKK, Vejen

Dommer: Leif Lehmann Jørgensen, DK


Hvalpe klasse Tæve: SL 2
Uglebjerg Pandora In Blue


Championklasse Han: Excellent,CK 1, BHK1,CACIB & BIM
DKCH DKV10 DKKV11 Uglebjerg Berlusconi Blue

 

Junior Klasse Tæve: Excellent,CK 1, BTK 3 & Res.Cert.
Uglebjerg Sukker Chok
 

Championklasse Tæve: Excellent, CK 1, BTK 2 & Res.CACIB
DKCH Uglebjerg Beginners Luck
 



15.09.2012 INT.Udstilling DKK,Vejen
Dommer:Kresten Scheel,DK


Baby Klasse Tæve: SL 1 & BIR BABY
Uglebjerg Pandora In Blue
 


 


Championklasse Han: Excellent,CK 1, BHK1, CACIB & BIR
DKCH DKV10 DKKV11 Uglebjerg Berlusconi Blue


Juniorklasse Tæve: Excellent 3
Uglebjerg Sukker Chok


Championklasse Tæve: Excellent, CK 1, BTK1, CACIB & BIM
DKCH Uglebjerg Beginners Luck
 



01.09.2012 DCK Udstilling, Roskilde

Dommer: Natalja Nekrosiene, LIT.
 

Baby Klasse Tæve: SL 4
Uglebjerg Pandora In Blue
 

Championklasse Han: Excellent, CK 1, BHK2 & Klubcert.
DKCH DKV10 DKKV11 Uglebjerg Berlusconi Blue
 

Juniorklasse Tæve: Excellent 3
Uglebjerg Sukker Chok
 

Åben Klasse Tæve: Excellent,CK 1, BTK 1, Cert.,BIR, BIS & CHAMPIONAT
Uglebjerg Beginners Luck
 



*30.09.1998 +14.08.2012
Sandiacre Sporty Spice
 



17.06.2012 INT.Udstilling DKK, Ballerup
Dommer: Tamas Jakkel, Ungarn


Championklasse Tæve: Excellent,CK 1, BTK2 & Res.CACIB
DKCH DKV11 Uglebjerg Special Guest Star
 



03.06.2012 DCK Udstilling, RY
Dommer: Yvonne Mcgrath, Irland


Baby Klasse Han: SL 2
Uglebjerg Superhandy Manny


Baby klasse Tæve: SL 3
Uglebjerg Fashion Star


Hvalpe Klasse Tæve: SL 3
Uglebjerg Sukker Chok


Championklasse Han: Excellent 2, CK
DKCH DKV10 DKKV11 Uglebjerg Berlusconi Blue


Championklasse Tæve: Excellent 2, CK & Klubcert.
DKCH DKV11 Uglebjerg Special Guest Star


Barn & Hund- Ry d. 03.06.2012

Signe Uglebjerg Hougaard (3 år)
&
Uglebjerg Fashion Star ( 3 mdr.)

 



02.06.2012 DCK Udstilling, Ry
Dommer: Janice Cook, Australien


Hvalpe Klasse Han: SL 1
Uglebjerg Spaceboy


Hvalpe Klasse Tæve: SL 3
Uglebjerg Sukker Chok


Championklasse Han: Excellent 2, CK, BHK2 & Klubcert.
DKCH DKV10 DKKV11 Uglebjerg Berlusconi Blue


Championklasse Tæve: Excellent 3
DKCH DKV11 Uglebjerg Special Guest Star

 



26.05.2012 National Udstilling DKK Kreds 7
Dommer: Marianne Baden,DK


Åben Klasse Tæve: Excellent 1, CK,BTK 1,Cert.,BIR & CHAMPIONAT
DKV11 Uglebjerg Special Guest Star
 



06.05.2012 INT.Udstilling DKK,Roskilde
Dommer: Pirjo Aaltonen,Finland


Championklasse Han: Excellent,CK 1, BHK1, CACIB & BIM
DKCH DKV10 DKKV11 Uglebjerg Berlusconi Blue


Hvalpe Klasse Han: SL 2
Uglebjerg Spaceboy


Hvalpe klasse Tæve: SL 2
Uglebjerg Sukker Chok
 



05.05.2012 Int.Udstilling DKK, Roskilde

Dommer: Hans Almgren, Sverige
 

Championklasse Han: Excellent, CK 3
DKCH DKV10 DKKV 11 Uglebjerg Berlusconi Blue


Hvalpe Klasse Han: SL 3
Uglebjerg Spaceboy


Hvalpe Klasse Tæve: SL 1 & BIR Hvalp
Uglebjerg Sukker Chok
 



03.03.2012 DCK Udstilling, Køge

Dommer: Micael Johansson,Sverige


Championklasse Han: Excellent, CK 2
DKCH DKV10 DKKV11 Uglebjerg Berlusconi Blue


Baby Klasse Han: SL 2
Uglebjerg Spaceboy


Baby Klasse Tæve: SL 3
Uglebjerg Sukker Chok
 



11.02.2012 INT.Udstilling DKK, Fredericia

Dommer: Nina Karlsdotter,SE


Championklasse Han: Excellent,CK 1,BHK 1,CACIB & BIR
DKCH DKV10 DKKV11 Uglebjerg Berlusconi Blue


Åben klasse Tæve: Excellent,CK 3
Uglebjerg Beginners Luck
 



ÅRETS COLLIE NR. 1 2011 DCK

DKCH DKV10 DKKV11 Uglebjerg Berlusconi Blue
 



ÅRETS DKK-RACEVINDER 2011

DKCH DKV10 Uglebjerg Berlusconi Blue
 



26.11.2011 DCK Udstilling, Hårlev
Dommer: Miranda Blake, GB


Championklasse Han: Excellent,CK 2 & BHK2
DKCH DKV10 Uglebjerg Berlusconi Blue


Åben Klasse Tæve: Excellent, CK 4
Uglebjerg Special Guest Star
 



*12.03.2000  +08.11.2011

KBHV01 DKKV02 KLBCH DKCH

Poulsgaards Lampliter Jack’n Black
 



06.11.2011 DKK Udstilling, Herning
Dommer: J. De Gids, Holland
 

Championklasse Han: Excellent,CK 1, BHK 2 & Res. CACIB
DKCH DKV10 Uglebjerg Berlusconi Blue

Mellemklasse Tæve: Excellent, CK 1, BTK 1, Cert., CACIB, BIR & DANSK vinder 2011
Uglebjerg Special Guest Star

Åben klasse Tæve: Excellent, CK3
Uglebjerg Beginners Luck
 



16.10.2011 DCK Udstilling, Års
Dommer: Carole A Smedley, GB
 

Championklasse Han: Excellent,CK 1, BHK 1, Klubcert., BIR& BEST IN SHOW
DKCH DKV10 Uglebjerg Berlusconi Blue


Mellemklasse Tæve: Excellent, CK 1

Uglebjerg Special Guest Star


Hvalpe Klasse Han: SL 1

Buzzlightyear ( Ejer Maibritt Uglebjerg Hougaard)


Hvalpe Klasse Tæve: SL 2
Belindablue
 



17.
09.2011 Int.Udstilling DKK, Bjerringbro
Dommer: Luis Pinto Teixeira, Portugal


Championklasse Han: Excellent, CK 1, BHK1, CACIB & BIM
DKCH DKV10 Uglebjerg Berlusconi Blue

 



03.09.2011 DCK Udstilling, Nyborg
Dommer: Hans Iver Staugaard, DK


Championklasse Han: Excellent,CK 1, BHK1, BIR, Klubcert.& BIS 2

DKCH DKV10 Uglebjerg Berlusconi Blue
 

Mellemklasse Tæve: Excellent, CK 1, BTK2 & Certifikat
Uglebjerg Special Guest Star
 



21.08.2011 DKK National Udstilling, Kreds 11, Varde

Dommer: Lynne Harwood, Australien
Gruppedommer: Glenyse Acreman, Australien


Championklasse Han: Excellent, CK 1, BHK1, BIR & BIG 3

DKCH DKV10 Uglebjerg Berlusconi Blue
 

Åben Klasse Han: Excellent, CK 1, BHK3 & Res. Cert.

Nitopets Pay Pocket


Baby Klasse Han: Sl 1 & BIR Baby


Buzzlightyear

Opdrætter/ ejer Maibritt Uglebjerg Hougaard
 



07.05.2011 Int.Udstilling DKK, Hillerød
Dommer: Leif Ragnar Hjorth, Norge
 

Championklasse Han: Excellent, CK 1, BHK1, CACIB & BIR

DKCH DKV10 Uglebjerg Berlusconi Blue


Mellemklasse Tæve: Excellent, CK 1, & BTK4

Uglebjerg Special Guest Star
 



26.02.2011 DCK Udstilling, Randers
Dommer: Peter Harsanyi, Ungarn


Championklasse Han: Excellent, CK 2

DKCH DKV10 Uglebjerg Berlusconi Blue


Mellemklasse Tæve: Excellent, CK1 & BTK4


Nitopets Proud Pixie
 



13.02.2011 INT. Udstilling DKK, Fredericia

Dommer: Gunnel Holm, FI

 
Champion Klasse Han: Excellent, CK 1, BHK1, CACIB & BIR

DKCH DKV10 Uglebjerg Berlusconi Blue


Mellemklasse Tæve: Excellent, CK 1 & BTK 4


Uglebjerg Special Guest Star

 
Åben Klasse Tæve: Excellent, CK 1, Cert., BTK2 & Res. CACIB

Uglebjerg Beginners Luck
 



ÅRETS COLLIE NR.1 2010 DCK

DKCH DKV10 Uglebjerg Berlusconi Blue
 



ÅRETS COLLIE NR.2 2010 DCK


DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKKV08 DKV09 DKKV09 KLBCH DKCH UGLEBJERG BIG FAT SNAKE
 



27.11.2010 DCK Udstilling, Køge
Dommer: Lisa J. Pettitt, GB
 

Champion Klasse Han: Excellent 1 & BHK2

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKKV08 DKV09 DKKV09 KLBCH DKCH Uglebjerg Big Fat Snake


Åben Klasse Han: Excellent 1, BHK1 & BIM

DKCH DKV10 Uglebjerg Berlusconi Blue


Åben Klasse Tæve: Excellent 2 & BTK3

Uglebjerg Sirius Star


OPDRÆTSKLASSE

Ærespræmie & Bedste Opdrætsklasse
 



07.11.2010 INT.Udstilling DKK, Herning
Dommer: Nina Karlsdotter,SE


Champion Klasse Han : Excellent 1, BHK2 & Res.CACIB

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKKV08 DKV09 DKKV09 KLBCH DKCH Uglebjerg Big Fat Snake
 

Åben Klasse Han : Excellent 1,BHK1,Cert.,CACIB, BIM, DKV2010 & CHAMPIONAT

Uglebjerg Berlusconi Blue


Mellem Klasse Tæve : Excellent 2

Uglebjerg Sirius Star
 



06.11.2010 INT. Udstilling DKK,Herning
Dommer: Diane Anderson,USA
 

Champion Klasse Han : Excellent 2 & BHK4

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKKV08 DKV09 DKKV09 KLBCH DKCH Uglebjerg Big Fat Snake

Åben Klasse Han : Excellent 2 & BHK3

Uglebjerg Berlusconi Blue

Mellem Klasse Tæve: Excellent 2 & BTK2

Uglebjerg Sirius Star

 



17.10.2010 DCK Udstilling, Års

Dommer: Pat Hutchinson, GB

 
Champion Klasse Han: Excellent 1 & BHK2

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKKV08 DKV09 DKKV09 KLBCH DKCH Uglebjerg Big Fat Snake


Åben Klasse Han: Excellent 1, BHK1,Certifikat, BIR & BIS

Uglebjerg Berlusconi Blue


Junior Klasse Tæve: Excellent 2 & BTK4

Uglebjerg Special Guest Star

 
Mellem Klasse Tæve: Very Good 2

Uglebjerg Sirius Star


OPDRÆTSKLASSE:

Ærespræmie & Bedste Opdrætsklasse
 



04.09.2010 DCK Udstilling, Glamsbjerg

Dommer: Pia Manninen, FI


Champion Klasse Han: Excellent 2

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKKV08 DKV09 DKKV09 KLBCH DKCH Uglebjerg Big Fat Snake


Mellem Klasse Han: Very Good 2

Nitopets Pay Pocket


Åben Klasse Han: Excellent 3

Uglebjerg Berlusconi Blue


Junior Klasse Tæve: Excellent 2

Uglebjerg Special Guest Star


Åben Klasse Tæve: Excellent 3

Uglebjerg Beginners Luck

 
OPDRÆTSKLASSE:

Ærespræmie & Bedste Opdrætsklasse
 



15.08.2010 INT.Udstilling DKK, Vejen
Dommer: Monica Mattfolk, SE


Champion Klasse Han: Excellent 1, BHK1, CACIB & BIM

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKKV08 DKV09 DKKV09 KLBCH DKCH Uglebjerg Big Fat Snake


Mellem Klasse Han: Excellent 1

Nitopets Pay Pocket


Junior Klasse Tæve: Very Good

Uglebjerg Special Guest Star


Åben Klasse tæve: Excellent

Uglebjerg Beginners Luck
 



24.06.2010
 
World Dog Show, Herning
Dommer: Charlotte Høier, DK


Hvalpeklasse Tæve: SL 3

Uglebjerg Special Guest Star


Champion Klasse Han: Excellent 3

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKKV08 DKV09 DKKV09 KLBCH DKCH Uglebjerg Big Fat Snake
 



23.06.2010  DCK Udstilling, Ry

Dommer: Ulla Bergh – Persson,SE


Hvalpeklasse Tæve: Sl

Uglebjerg Special Guest Star
 



 23.06.2010 DCK Udstilling, Ry
Dommer: Johnny Andersson, SE


Champion Klasse Han: Excellent 2 & BHK2

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKKV08 DKV09 DKKV09 KLBCH DKCH Uglebjerg Big Fat Snake
 



27.02.2010
DCK Udstilling Haarlev, Sjælland
Dommer: Kitty Sjong, DK
 

Baby Klasse Tæve: SL 3

Uglebjerg Special Guest Star


Champion Klasse Han: Excellent 2 & BHK 4

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKKV08 DKV09 DKKV09 KLBCH DKCH Uglebjerg Big Fat Snake


Mellem Klasse Han: Excellent 1 & BHK 3

Uglebjerg Berlusconi Blue


Mellem Klasse Tæve: Excellent 3

Uglebjerg Sirius Star


OPDRÆTSKLASSE:

Ærespræmie & Bedste Opdrætsklasse
 



31.01.2010 INT.Udstilling Fredericia

Dommer: Karl-Erik Johansson, SE

 
Championklasse Han: Excellent 1, BHK1,CACIB & BIM

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKKV08 DKV09 DKKV09 KLBCH DKCH

Uglebjerg Big Fat Snake

 
Mellemklasse Han : Excellent 1,BHK2, Certifikat & Res.CACIB

Uglebjerg Berlusconi Blue
 

Juniorklasse Tæve : Excellent 1 & BTK3

Uglebjerg Sirius Star
 

Mellemklasse Tæve: Excellent

Uglebjerg Beginners Luck



 Årets Collie nr.1 - 2009 Dansk Collie Klub

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKKV08 DKV09 DKKV09 KLBCH DKCH

Uglebjerg Big Fat Snake
 



28.11.2009 DCK Udstilling, Voldum
Dommer: P.E.Lister, GB


Champion Klasse Han: Excellent 2 & BHK2

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKKV08 DKV09 DKKV09 KLBCH DKCH Uglebjerg Big Fat Snake


Junior Klasse Tæve: Excellent 2

Uglebjerg Sirius Star


Mellem Klasse Tæve: Excellent 1, BTK2 & Certifikat

Uglebjerg Beginners Luck

 
Hvalpeklasse Tæve: SL 3

Nitopets Proud Pixie

 
Opdrætsklasse: ÆRESPRÆMIE & BEDSTE OPDRÆTSKLASSE
 



08.11.2009 INT.Udstilling DKK, Herning
Dommer: Jørgen Hindse, DK
 

Champion Klasse Han: Excellent 1,BHK1, CACIB, BIR & DANSK VINDER

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKKV08 KLBCH DKCH Uglebjerg Big Fat Snake


Mellem Klasse Han: Excellent 1

Uglebjerg Berlusconi Blue

 
Junior klasse Tæve: Excellent 1 & BTK4

Uglebjerg Sirius Star

 
Mellem Klasse Tæve: Excellent 1

Uglebjerg Beginners Luck

 
Hvalpe Klasse Tæve: SL 2

Nitopets Proud Pixie
 



07.11.2009 INT.Udstilling DKK, Herning

Dommer: Carin Åkesson,SE
 

Champion Klasse Han: Excellent 1, BHK1, CACIB & BIM

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKKV08 KLBCH DKCH Uglebjerg Big Fat Snake

 
Juniur Klasse Tæve: Excellent 1, BTK2 & Certifikat

Uglebjerg Sirius Star
 

Mellem Klasse Tæve: Excellent 1

Uglebjerg Beginners Luck
 



05.09.2009 DCK Udstilling, Glamsbjerg

Dommer: Anders Tunold- Hansen,Norge

 
Junior Klasse Han: Very Good 2

Uglebjerg Berlusconi Blue

 
Junior Klasse Tæve:Very Good 1

Uglebjerg Sirius Star

 
Hvalpe Klasse Tæve : SL1, BIR & BIS Hvalp

Nitopets Proud Pixie
 

Opdrætsklasse : Ærespræmie & Bedste Opdrætsklasse
 



22.06.2009


Velkommen til Nitopets Proud Pixie

Opdrætter Eva Kornum, Kennel Nitopets, DK
 



21.06.2009 DCK Skue, Himmelbjerget
Dommer: Freddie Klindrup

 
Hvalpe Klasse Han: SL 2

Uglebjerg Win – Win Situation

 
Hvalpe Klasse Tæve: SL 1

Uglebjerg Sirius Star
 

Voksen Klasse Tæve: JYSK VINDER

Uglebjerg Sharon Stone
 


 
14.06.2009 INT.Udstilling, Vejen
Dommer: Elina Haapaniemi, Finland

 
Champion Klasse Han: Excellent 1,BHK1, CACIB & BIR

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKKV08 KLBCH DKCH Uglebjerg Big Fat Snake

 
Champion Klasse Tæve : Excellent 2, BTK2 & Res.CACIB

DKCH Uglebjerg Stella Nova Blue

 
Åben Klasse Tæve: Excellent 2

Uglebjerg Sharon Stone
 



13.06.2009 DKK INT. Udstilling, Vejen
Dommer: Birgitte Schjøth, DK

 
Champion Klasse Han: Excellent 2 & BHK3

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKKV08 KLBCH DKCH Uglebjerg Big Fat Snake

 
Champion Klasse Tæve: Excellent 2,BTK2 & Res.CACIB

DKCH Uglebjerg Stella Nova Blue

 
Hvalpe Klasse Han: SL 1

 Uglebjerg Win – Win Situation
 



23.05.2009 DCK Udstilling, Hårlev

Dommer: R. Van Veen – Keur, Holland

 
Champion Klasse Han: Excellent 2 &  BHK4

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07DKKV07 DKKV08 KLBCH DKCH Uglebjerg Big Fat Snake

 
Junior Klasse Han: Excellent 1 & BHK3

Uglebjerg Berlusconi Blue

 
Hvalpe Klasse Han: SL 2

Uglebjerg Win – Win Situation


Hvalpe Klasse Tæve: SL 1 & BEDSTE HVALP

Uglebjerg Sirius Star
 



02.05.2009 DKK INT. Udstilling, Aalborg
Dommer: Kurt Nilsson, SE

 
Champion Klasse Han: Excellent 1, BHK1, CACIB & BIM

 DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKKV08 KLBCH DKCH Uglebjerg Big Fat Snake

 
Junior Klasse Han: Very Good 2

 Uglebjerg Berlusconi Blue

 
Junior Klasse Tæve: Very Good 1

 Uglebjerg Beginners Luck
 

Shetland Sheepdog: Mellem Klasse Han: Very Good 2

 Little – Provider Of Queensland
 



18.04.2009 National Udstilling DKK Kreds 5,Hedensted
Dommer: Leif-Herman Wilberg, N
 

Baby Klasse Han: Sl 1 & Bedste Baby

Uglebjerg Win-Win Situation
 

Champion Klasse Han: Excellent 1 & BHK2

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKKV08 KLBCH DKCH Uglebjerg Big Fat Snake
 

Junior Klasse Han: Excellent 1

Uglebjerg Berlusconi Blue


Junior Klasse Tæve: Excellent 2 & BTK2


Uglebjerg Beginners Luck
 



03.04.2009 Colliehvalpe efter vores avlshan DKCH Poulsgaards Looks Schumaker

født hos Kennel Crony,SE
 



28.02. 2009 DCK Udstilling, Slagelse
Dommer: Gert Christensen, DK

 
Championklasse Han: Excellent 1, BIR & BEST IN SHOW

DKKV05 DKKV06 DKKJUBV07 DKKV07 DKKV08 KLBCH DKCH Uglebjerg Big Fat Snake

 
Championklasse Tæve: Excellent 2:

KBHV05 DKJUBV07 DKCH Uglebjerg Stella Nova Blue


Hvalpeklasse Han: Uglebjerg Berlusconi Blue: SL3


Hvalpeklasse Tæve: Uglebjerg Beginners Luck: SL 3

 
Babyklasse Han: Uglebjerg Win – Win Situation: SL 3

 
Babyklasse Tæve: Uglebjerg Sirius Star: SL

 


Ny  Titel : KLUBCHAMPION

DKKV05 DKKV06 DKKJUBV07 DKKV07 DKKV08 DKCH Uglebjerg Big Fat Snake



ÅRETS COLLIE nr.1 2008 Dansk Collie Klub

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKKV08 DKCH Uglebjerg Big Fat Snake
 


ÅRETS COLLIE nr.2 -  2008 Dansk Collie Klub

KBHV05 DKJUBV07 DKCH Uglebjerg Stella Nova Blue
 


15.02.2009 INT.Udstilling DKK, Fredericia

Dommer : Ulf Bråthen,DK
 

Championklasse Han: Excellent 1, BHK1, CACIB & BIR

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKKV08 DKCH Uglebjerg Big Fat Snake
 

Championklasse Tæve: Excellent 1, BTK 2 & CACIB

KBHV05 DKJUBV07 DKCH Uglebjerg Stella Nova Blue
 

BEDSTE HVALP:

Uglebjerg Berlusconi Blue
 

Bedste Tæve Hvalp:

Uglebjerg Beginners Luck
 



ÅRETS DKK- RACEVINDER 2008

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKCH Uglebjerg Big Fat Snake
 



09.11.2008 DKK INT. Udstilling, Herning

Dommer: Knut Sigurd Wilberg, GB

 
Champion klasse Tæve: Excellent 2

KBHV05 DKJUBV07 DKCH Uglebjerg Stella Nova Blue

 
Junior Klasse Tæve: Excellent 3

Uglebjerg Shooting Star

 
Mellem klasse Tæve: Excellent 4

Newark Cold Mountain

 
Åben klasse tæve: Excellent 3

Uglebjerg Sharon Stone

 

09.11.2008 DKK INT. Udstilling, Herning
Dommer: Ole Staunskjær, DK
 

 Shetland Sheepdog:

 Junior Klasse Han: Very Good 1

Little- Provider Of Queensland
 



08.09.2008 Velkommen til collie han Jerose’s Icebreaker
 



30.08.2008 DCK Udstilling,Glamsbjerg
Dommer: Eva Borg,SE
 

Championklasse Han: Excellent 3

 DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKCH Uglebjerg Big Fat Snake
 

Championklasse Tæve:Excellent 2

 DKCH Uglebjerg Space Star

 
Juniorklasse Tæve: Excellent 1

 Uglebjerg Shooting Star

&

BEDSTE OPDRÆTSKLASSE
 



25.08.2008 Velkommen hjem til collie tæve Uglebjerg Sharon Stone
 



17.08.2008 DKK INT: UDSTILLING,VEJEN
Dommer : Eva Eriksson, SE

 
Championklasse Han: Excellent 1 & Res. CACIB

 DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKCH Uglebjerg Big Fat Snake

 
Championklasse Tæve: Excellent 1

 DKCH Uglebjerg Space Star
 



31.05.2008 DKK National Udstilling, Varde
Dommer. Glenda Cook, AUS


Championklasse Han: Excellent 1 & BIR

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKCH Uglebjerg Big Fat Snake

 
Championklasse Tæve:Excellent 1 & BIM

 
KBHV05 DKJUBV07 DKCH Uglebjerg Stella Nova Blue

 
Championklasse Tæve: Excellent 2

DKCH Uglebjerg Space Star

 
Hvalpe Klasse Tæve: SL 2

Uglebjerg Shooting Star
 


 
 31.05.2008 DKK National Udstilling, Varde
Shetland Sheepdog
Dommer: Anne Indergaard,N

 
Åben Klasse Tæve: Excellent 1

Uglebjerg Million Dollar Baby
 



24.05.2008 DCK Jubilæumsudstilling, Køge
Dommer: Marylin Clark,GB

 
Championklasse Han: Excellent 1, BIR & BIS

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKCH Uglebjerg Big Fat Snake


Championklasse Tæve: Excellent 1, Klubcert. & BIM

KBHV05 DKJUBV07 DKCH Uglebjerg Stella Nova Blue
 

Åben klasse Tæve: Excellent 1 & Cert.& CHAMPIONAT

Uglebjerg Space Star

 &

 BEDSTE OPDRÆTSKLASSE


 



03.05.2008 DKK INT. Udstilling, Hillerød
Dommer: Mari Palgi, FI

 
Championklasse Han: Excellent 1, CACIB & BIM

 DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKCH Uglebjerg Big Fat Snake

 
Championklasse Tæve:Excellent 1 & Res. CACIB

KBHV05 DKJUBV07 DKCH Uglebjerg Stella Nova Blue


Åben Klasse Tæve : Excellent 2

Uglebjerg Space Star
 



03.05.2008 DKK INT. Udstilling, Hillerød
Shetland Sheepdog
Dommer: Mark W. James, GB

 
Bedste Hvalp

Little - Provider Of Queensland
 



21.03.2008 DKK Kreds 10 Udstilling, Næstved
Dommer: Pam Carpenter, AUS

 
Bedste Baby Tæve

Uglebjerg Shooting Star

 
Champion Klasse Han: Excellent 1 & BIR

DKKV05 DKKV06 DKJUBV07 DKKV07 DKCH Uglebjerg Big Fat Snake

 
Champion Klasse Tæve: Excellent 1 & BIM

KBHV05 DKJUBV07 DKCH Uglebjerg Stella Nova Blue

 
Åben Klasse Tæve: Excellent 1 & Cert.

Uglebjerg Space Star
 



21.03.2008 DKK Kreds 10 Udstilling, Næstved

Dommer: Ray Carpenter, AUS 

Shetland Sheepdog

Bedste Baby Han
Little- Provider Of Queensland
 



23.02.2008 DCK Udstilling, Voldum
Dommer: Hanne Laine Jensen, DK

 
Champion Klasse Tæve: Excellent 1, Klubcert., BIR & BEST IN SHOW

KBHV05 DKCH Uglebjerg Stella Nova Blue

 
Champion Klasse Han: Excellent 1 & BIM

DKKV05 DKKV06 DKKV07 DKCH Uglebjerg Big Fat Snake

 
Champion Klasse Han: Excellent 3
KBHV01 DKCH DKKV02 KLBCH Poulsgaards Lampliter Jack’n Black

 
Åben Klasse Tæve: Excellent 2

Uglebjerg Space Star

 
Junior Klasse Tæve: Excellent 2

Newark Cold Mountain

 

BEDSTE OPDRÆTSKLASSE




Hvalpe:

Dommer: Charlotte Høier, DK

 
Baby Klasse Tæve: SL 3

Uglebjerg Shooting Star
 



17.02.2008 DKK INT. Udstilling, Odense

Dommer: Gunnel Holm, FI
 

Champion Klasse Tæve ; Excellent 1 CACIB & BIR

KBHV05 DKCH Uglebjerg Stella Nova Blue

 
Champion Klasse Han : Exellent 1 CACIB & BIM

 DKKV05 DKKV06 DKKV07 DKCH Uglebjerg Big Fat Snake

 
Champion Klasse Han: Exellent 2 & Res. CACIB

 DKCH Poulsgaards Looks Schumaker
 



12.01.2008 Velkommen til Little - Provider of Queensland – zobel/hvid shetland sheepdog hanhvalp

                   Opdrætter: Yvonne Bartelt, Tyskland
 



10.01.2008  Velkommen til Bianca – blue merle collie tæve – Bianca Blue von Crottorf

                    Opdrætter: Dina von Hahn, Tyskland
 



KBHV01 DKCH DKKV02 KLBCH Poulsgaards Lampliter Jack’n Black

ÅRETS COLLIE nr. 2 DCK 2007
 



DKKV05 DKKV06 DKKV07 DKCH Uglebjerg Big Fat Snake

ÅRETS COLLIE nr. 3 DCK 2007
 



Årets DKK - Racevinder 2007

DKKV05 DKCH DKKV06 Uglebjerg Big Fat Snake
 



01.12.2007 DCK Udstilling, Christiansfeld
Dommer: Lidija Oklescen, Slovenien


Bedste Champion Han m/ CK & Bedste Senior m/ CK & BHK 3

KBHV01 DKCH DKKV02 KLBCH Poulsgaards Lampliter Jack’n Black

 
3. Bedste Champion Han m/ CK

 DKKV05 DKCH DKKV06 Uglebjerg Big Fat Snake


Bedste Åben Klasse Han m/ CK, BHK1, CERT., BIM & CHAMPIONAT

 Poulsgaards Looks Schumaker
 



17. 11. 2007 Velkommen til Kelly, tricolour collie tæve – Newark Cold Mountain

                    Opdrætter: Majse Boel Jespersen, Kennel Newark, DK
 



03.11.2007 DKK INT. Udstilling, Herning
Dommer: C. E. Cartledge, GB

 
Bedste Champion Han m/CK & Bedste Senior m/CK, BHK1, CACIB & BIR

KBHV01 DKCH DKKV02 KLBCH  Poulsgaards Lampliter Jack’n Black
 



03.11.2007 DKK INT. Udstilling, Herning
Dommer: C. E. Cartledge, GB

Shetland Sheepdog:

Bedste Åben Klasse Tæve m/CK, BTK1, Cert., CACIB & BIM

Uglebjerg Million Dollar Baby
 



12.08.2007 DKK INT. Udstilling, Vejen
Dommer: Marja Kavcic, SI
Gruppedommer: Elina Tan- Hietalahti, FI

 
Bedste Champion Tæve m/CK, BTK1, CACIB, BIR & BIG 4

KBHV05 DKCH Uglebjerg Stella Nova Blue
 

Bedste Champion Han m/CK, BHK1, CACIB & BIM

DKKV05 DKCH DKKV06 Uglebjerg Big Fat Snake

 



11.08.2007 DKK INT. Udstilling, Vejen
Dommer: Hans Erik Pedersen, DK

 
Bedste Champion Han m/CK, BHK1, CACIB, BIR & DKK 110 års Jubilæumsvinder

DKKV05 DKCH DKKV06 Uglebjerg Big Fat Snake
 

Bedste Champion Tæve m/CK, BTK1, CACIB, BIM & DKK 110 års Jubilæumsvinder

KBHV05 DKCH Uglebjerg Stella Nova Blue
 



28.07.2007 DCK Udstilling, Glamsbjerg

Dommer: E. Blake – Watts, NZ
 

Bedste Champion Han m/ CK, BHK1 & BIM

DKKV05 DKCH DKKV06 Uglebjerg Big Fat Snake
 

Bedste Champion Tæve m/ CK, Klubcert., & BTK3

KBHV05 DKCH Uglebjerg Stella Nova Blue
 

Bedste Senior m/ CK & BHK3

DKCH KBHV01 DKKV02 KLBCH Poulsgaards Lampliter Jack’n Black
 



17.06.2007 INT. Udstilling DKK, Ballerup

Dommer: Tomas Rohlin, DK


Bedste Champion Han m/ CK, BHK2 & Res. CACIB


DKKV05 DKCH DKKV06 Uglebjerg Big Fat Snake

 

Bedste Champion Tæve m/ CK, BTK1, CACIB & BIR

KBHV05 DKCH Uglebjerg Stella Nova Blue
 



20.05.2007 National Udstilling Britiske Hyrdehunde, Hjerl Hede

Dommer: Stella Clark, GB
 

Bedste Champion Han m/ CK, Klubcert., BHK1 & BIR

DKKV05 DKCH DKKV06 Uglebjerg Big Fat Snake
 

2. Bedste Champion Tæve m/ CK & BTK4

KBHV05 DKCH Uglebjerg Stella Nova Blue
 



19.05.2007 National Udstilling Britiske Hyrdehunde, Hjerl Hede
Dommer: John Walsh JR. IRL.
 

Bedste Champion Han m/ CK, Klubcert., BHK1 & BIM

DKKV05 DKCH DKKV06 Uglebjerg Big Fat Snake
 

Bedste Champion Tæve m/ CK, Klubcert., BTK1 & BIR

KBHV05 DKCH Uglebjerg Stella Nova Blue
 



12.05.2007 DKK Kreds 6 National Udstilling, Århus

Dommer: Kim Vigsø Nielsen, DK
Gruppedommer: Jochen Eberhardt, D


Bedste Champion Han m/CK, BHK1, BIR & BIG2

DKKV05 DKCH DKKV06 Uglebjerg Big Fat Snake
 

Bedste Champion Tæve m/CK, BTK1 & BIM

KBHV05 DKCH Uglebjerg Stella Nova Blue
 



12.05.2007 DKK Kreds 6 National Udstilling, Århus

Dommer: Kim Vigsø Nielsen, DK


Shetland Sheepdog:

2. Bedste Mellemklasse Tæve m/CK & BTK4

Uglebjerg Million Dollar Baby
 



07.04.2007 DKK Kreds 4 National Udstilling, Ribe
Dommer: Wilfried Peper, D.

Shetland Sheepdog: 

Bedste Unghund Tæve m/SL, CK & BTK4

Uglebjerg Rainy Day Hallelujah

&

Bedste Mellemklasse Tæve m/CK, CERT. & BTK2

Uglebjerg Million Dollar Baby



07.04.2007 DKK Kreds 4 National Udstilling, Ribe
Dommer: Alice Christensen, DK.
Gruppedommer: Ole Staunskjær, DK.
 

Bedste Champion Han m/CK, BHK1, BIR & BIG2

DKKV05 DKCH DKKV06 Uglebjerg Big Fat Snake


Bedste Åben Klasse Han m/CK, CERT. & BHK2

Poulsgaards Looks Schumaker

Bedste Åben Klasse Tæve m/CK, CERT. & BIM & CHAMPIONAT

KBHV05 Uglebjerg Stella Nova Blue
 



17.02.2007 DKK INT. Udstilling Odense

Dommer: Eva Eriksson, SE.


Shetland Sheepdog: 

Bedste Unghundeklasse Tæve m/SL,CK & BTK3

Uglebjerg Rainy Day Hallelujah

&

Bedste Mellemklasse Tæve m/CK & BTK4

Uglebjerg Million Dollar Baby

 

17.02.2007 DKK INT. Udstilling Odense
Dommer: Birgitte Schjøth, DK
 

Bedste Champion Han m/CK & BHK3

DKKV05 DKCH DKKV06 Uglebjerg Big Fat Snake
 

2. Bedste Champion Han m/CK

KBHV01 DKCH DKKV02 KLBCH Poulsgaards Lampliter Jack’n Black
 

4. Bedste Åben Klasse Han m/CK

Poulsgaards Looks Schumaker

 


 

10.02.2007 DCK Udstilling Lille Skensved,SJ.
Dommer: Ole Staunskjær, DK
 

Bedste Champion Han m/CK,BHK1,KLUBCERT& BIM

DKKV05 DKCH DKKV06 Uglebjerg Big Fat Snake
 

2.Bedste Champion Han m/CK & BHK2

KBHV01 DKCH DKKV02 KLBCH Poulsgaards Lampliter Jack’n Black
 

3. Bedste Åben Klasse Han m/CK
Poulsgaards Looks Schumaker

 



01.01.2007 DKKV05 DKCH DKKV06 Uglebjerg Big Fat Snake

ÅRETS COLLIE 2006 DCK
 



01.01.2007
KBHV01 DKCH DKKV02 KLBCH Poulsgaards Lampliter Jack’n Black

ÅRETS COLLIE NR.2 2006 DCK
 



Årets DKK - Racevinder 2006

Uglebjerg Big Fat Snake
 



11.11.2006 Velkommen til Boris, zobel/hvid Shetland Sheepdog han.

Opdrætter Birgit Knudsen – Kennel Danbret, DK

DANBRETS LIGHT MY FIRE BORIS

 




05.11.2006 DKK INT. Udstilling Herning
Dommer: Albert Wight, GB
Gruppedommer: Marja Talvitie, FI
 

Bedste Champion Han m/CK BHK1,CACIB, BIR & BIG2

DKKV05 DKCH Uglebjerg Big Fat Snake
 

2. Bedste Champion Han m/CK & BHK3

KBHV01 DKCH DKKV02 KLBCH Poulsgaards Lampliter Jack’n Black
 

2. Bedste Åben Klasse Tæve m/CK, BTK2 & Res. CACIB

KBHV05 Uglebjerg Stella Nova Blue

 

Shetland Sheepdog
Dommer: Jørgen Hindse, DK
 

Hvalpeklasse Tæve SL nr. 4

Uglebjerg Rainy Day Hallelujah

 



16.09.2006 DKK INT. Udstilling Ballerup
Dommer: Rainer Vuorinen, FI


Bedste Champion Han m/CK, BHK2 & res. CACIB

DKKV05 DKCH Uglebjerg Big Fat Snake
 

2. Bedste Champion Han m/CK, BHK3

KBHV01 DKCH DKKV02 KLBCH Poulsgaards Lampliter Jack’n Black


Åben klasse tæve: 1 pr. m/CK

KBHV05 Uglebjerg Stella Nova Blue

 



30.07.2006 DKK INT. Udstilling Brøndby
Dommer: Judit Korózs – Papp, HU
 

Bedste Champion Han m/CK, BHK2 & res. CACIB

DKKV05 DKCH Uglebjerg Big Fat Snake

 
 
2. Bedste Champion Han m/CK & BHK4

KBHV01 DKCH DKKV02 KLBCH Poulsgaards Lampliter Jack’n Black


 3. Bedste Åben Klasse Tæve m/CK

KBHV05 Uglebjerg Stella Nova Blue

 



29.07.2006 DKK INT. Udstilling Brøndby
Dommer: Maureen Boyd, NZ
 

Bedste Champion Han m/CK, BHK1, CACIB & BIM

DKKV05 DKCH Uglebjerg Big Fat Snake
 

 2. Bedste Champion Han m/CK, BHK3 & res. CACIB

KBHV01 DKCH DKKV02 KLBCH Poulsgaards Lampliter Jack’n Black

 

Shetland Sheepdog:
 

 3. Bedste Unghundeklasse Tæve m/SL & CK

Uglebjerg Million Dollar Baby

 



28.07.2006 DKK INT. Udstilling Brøndby
Dommer: Birte Scheel, DK
 

Bedste Champion Han m/CK, BHK2 & res. CACIB

DKKV05 DKCH Uglebjerg Big Fat Snake
 

3. Bedste Champion Han m/CK & BHK4

KBHV01 DKCH DKKV02 KLBCH Poulsgaards Lampliter Jack’n Black


2. Bedste Åben Klasse Tæve m/CK, BTK2 & res. CACIB

KBHV05 Uglebjerg Stella Nova Blue

 

Shetland Sheepdog:
 

4. Bedste Unghundeklasse Tæve m/SL & CK

Uglebjerg Million Dollar Baby

 



17.06.2006 DKK INT. Udstilling Ålborg
Dommer: T. Jakkel, HU
 

Bedste Champion Han m/CK,BHK2 & res.CACIB

DKKV05 DKCH Uglebjerg Big Fat Snake
 

 Bedste Åben Klasse Tæve m/CK, BTK3 & res.CACIB

KBHV05 Uglebjerg Stella Nova Blue                



Shetland Sheepdog:

Bedste Unghundeklasse Tæve m/CK & BTK3 

Uglebjerg Million Dollar Baby

 



27.05.2006 DCK Udstilling Hårlev
Dommer: Derek Smith, GB
 

Bedste Champion Han m/CK, BHK2 & KLUBCERT.

DKKV05 DKCH Uglebjerg Big Fat Snake
 

2. Bedste Åben Klasse Tæve m/CK & BTK2

KBHV05 Uglebjerg Stella Nova Blue

 



06.05.2006 DKK INT. Udstilling Hillerød
Dommer: Charlotte Høier, DK
 

Bedste Champion Han M/CK, BHK1, CACIB & BIM

DKKV05 DKCH Uglebjerg Big Fat Snake


Åben Klasse Tæve 1. pr. 2 V. M/CK, BTK2 & Res. CACIB

KBHV05 Uglebjerg Stella Nova Blue


Bedste Hvalp : Shetland Sheepdog

Request Discovery World


Bedste Unghund Tæve M/SL & CK

Uglebjerg Oh Happy Day

 


 

02.04.2006 DKK National Udstilling Hedensted
Dommer: Kim Vigsø Nielsen, DK



Bedste Champion Han M/CK & BHK2

KBHV01 DKCH DKKV02 KLBCH Poulsgaards Lampliter Jack’n Black


2. Bedste Unghund Han M/ SL - CK & BHK 4

Angeleye’s Midnight Gambler


Bedste Åben Klasse Han M/CK – CERT. & BIR & CHAMPIONAT

DKKV05 Uglebjerg Big Fat Snake
 

Åben Klasse Tæve 4 V. M/CK

Uglebjerg Space Star


Bedste Hvalp : Shetland Sheepdog
Dommer: Michael Forte, Irland

Uglebjerg Oh Happy Day


2. Bedste Hanhvalp

Request Discovery World

 




18.03.2006 DSSK’s Udstilling Ørbæk
Dommer: J. Martin, GB
 

Bedste tævehvalp: Shetland Sheepdog

Uglebjerg Million Dollar Baby


2. Bedste hanhvalp

Request Discovery World

 


 

19.02.2006 INT. Udstilling DKK Odense
Dommer: H. I. Staugaard, DK


Bedste hvalp : Shetland Sheepdog

Uglebjerg Oh Happy Day
 

Bedste Champion Han, m/ CK, BHK1, CACIB & BIM

KBHV01 DKCH DKKV02 KLBCH Poulsgaards Lampliter Jack'n Black
 

Åben klasse Han, 1 pr. 2 V. m/ CK & BHK3

DKKV05 Uglebjerg Big Fat Snake
 

Åben Klasse Tæve, 1 pr. 4 V. m/ CK

Uglebjerg Space Star

 


28.01.2006 DCK Udstilling Voldum
Dommer: Tuula Tammelin, DK
 

Bedste Champion Han, CK & BHK 2

KBHV01 DKCH DKKV02 KLBCH Poulsgaards Lampliter Jack'n Black
 

Bedste Unghund Han m/ SL & CK

Angeleye's Midnight Gambler
 

Bedste Åben Klasse Han m/ CK, CERT. & BIM

DKKV05 Uglebjerg Big Fat Snake


Åben Klasse Tæve 1 pr. 3 V. m/ CK & BTK4

Uglebjerg Space Star
 


Årets DKK - Racevinder 2005

Uglebjerg Big Fat Snake
 


27.12.2005 Velkommen til "Discovery World"
- zobel / hvid Shetland Sheepdog hanhvalp importeret fra
Kennel Request v/Lillemor Engebro, Sverige.

Request Discovery World
 


06.11.2005 Int. Udstilling DKK Herning
Dommer: Göran Bodegård, Sverige
Gruppedommer: Brenda Banbury, England
 

2. Bedste hanhvalp

Angeleye's Midnight Gambler
 

Bedste Unghund Han M/SL

Zinnia's Original Star
 

2. Bedste Unghund Han M/SL

Uglebjerg Spitfire
 

Bedste Mellemklasse Tæve M/CK BTK 2 & RES.CACIB

Uglebjerg Stella Nova Blue

 

Bedste Mellemklasse Han M/CK Cert., CACIB, BIR & BIG 2

Uglebjerg Big Fat Snake

 


18.09.2005 Int. Udstilling DKK Brøndby
Dommer: Renee Sporre-Willes, Sverige
 

 Bedste Unghund Han, CERT,, & BHK 2

Uglebjerg Spitfire
 

 Åben Klasse Tæve, 1.PR. 2V. M/CK & BTK3

Uglebjerg Space Star
 

 Bedste Tæve, CERT., CACIB, BIR & KØBENHAVNSVINDER 2005

Uglebjerg Stella Nova Blue

 


 26.06.2005 Skue DCK Himmelbjerget
Dommer: Hans Erik Pedersen


Bedste Baby Han

Angeleye's Midnight Gambler

Jysk Hvalpevinder

Uglebjerg Spitfire

 


25.06.2005 Skue DKK Kreds 6 Aarhus
Dommer: Kaj Christensen



Bedste Hvalp & Skuets Bedste Hvalp

Uglebjerg Spitfire

 


24.06.2005 Velkommen til "Cliff" tricolour hanhvalp
imp. fra Kennel Angeleye's, Sverige

 
Angeleye's Midnight Gambler

 


21.05.2005 Udstilling DCK Randers
Dommer: Kim Vigsø Nielsen, DK



BIS Baby

Zinnia’s Original Star


Bedste Hanhvalp

Uglebjerg Spitfire


Bedste Champion, CK, BHK1, BIR & BIS 2

KBHV01 DKCH DKKV02 KLBCH
Poulsgaards Lampliter Jack’n Black


Bedste Åben Klasse Han M/CK, CERT. & BHK2

Poulsgaards Looks Schumaker


Åben Klasse Tæve 1 PR. 3V. M/CK & BTK4


Uglebjerg Space Star
 


03.04.2005 Nat. Udstilling DKK Esbjerg
Dommer : Birte Scheel, DK 
(Gruppedommer : Hans Erik Pedersen, DK)


Bedste Han, Cert. ,BIR & BIG 4

Uglebjerg Big Fat Snake


Åben Klasse Han, 1pr. 2V. M/CK & BHK 3

Poulsgaards Looks Schumaker


Bedste Unghund Tæve, M/CK & BTK 2

Uglebjerg Stella Nova Blue


Åben Klasse Tæve, 1pr. 2V. M/CK & BTK 4

Uglebjerg Space Star
 


02.04.2005 Velkommen til "Elvis" tricolour hanhvalp
imp. fra Kennel Zinnia's, Finland


Zinnia's Original Star

 


27.03.2005 Nat. Udstilling DKK Næstved
Dommer : Janiki Steinbock, IL


Bedste Han, Cert. & BIR

Uglebjerg Big Fat Snake


Bedste Champion Han & BHK 2

KBHV01 DKCH DKKVO2 KLBCH
Poulsgaards Lampliter Jack'n Black

 

Bedste Tæve, Cert. & BIM

Uglebjerg Stella Nova Blue
 


Bedste Åben Klasse Tæve M/CK

Uglebjerg Space Star

 


12.02.2005 Int. Udstilling DKK Fredericia
Dommer : Terry Thorn, UK



Bedste Han, Cert. & BIR


Uglebjerg Big Fat Snake



Bedste Tæve, Cert., CACIB & BIM

Uglebjerg Space Star



Bedste Unghund Tæve M/CK & BTK 2

Uglebjerg Stella Nova Blue